نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به تصویب معافیت اصل طلا از مالیات برارزش افزوده در مجلس این اتفاق را به نفع خریداران طلا دانست و به مشتریان این بازار توصیه کرد از واحدهای مورد اطمینان خریداری کنند.

به گزارش سایت طلا " مسعود یزدانی" حذف اصل طلا از مالیات برارزش افزوده را کار بزرگی در مجلس دانست که پس از 10 سال پیگیری فعالان صنف و صنعت طلا و جواهر و اتحادیه طلا و جواهر تهران و دیگر شهرهای کشور به ثمر نشست و این معافیت بیشتر متوجه و به نفع خریدار است.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به این که طلافروشان مالیات برارزش افزوده را از مشتری گرفته و به سازمان امورمالیاتی می دادند گفت: در اصل مشتریان طلا و جواهر هزینه مالیات برارزش افزوده را پرداخت می کردند که با مصوبه اخیر مجلس و معافیت اصل طلا منفعت اصلی را خریداران مصنوعات طلا می برند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از همه نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهشها و مسولین و فعالان صنفی برای اصلاح این قانون خاطرنشان کرد: با بازگشت مشتریان به بازار طلا مسلماً بازار طلا و جواهر هم رونق می گیرد و صنعت طلا و جواهر با رشد و شکوفایی باعث اشتغالزایی، صادرات و ارزآوری برای کشور خواهد شد.

یزدانی به همه مشتریان طلا و جواهر و سکه توصیه کرد از واحدهای مورد اطمینان خریداری کنند و در این رابطه افزود: حتما خریداران و مشتریان محترم طلا که به نوعی شریک ما در کسب و کار هستند، از واحد هایی که جواز کسب دارند خریداری کرده و به رسته فروش آن واحد توجه کنند؛ به طور مثال برای خرید جواهر به واحدی که پروانه فروش جواهر و برای خرید طلا واحد فروشنده طلا و برای خرید سکه از واحدی که جواز کسب فروش سکه دارند مراجعه نمایند.

وی همچنین به خریدران سکه نیز توصیه کرد فقط به پلمب بودن سکه اکتفا نکرده و حتما از واحد سکه فروشی خرید کنند که علاوه بر دارا بودن جواز کسب سکه از اتحادیه، هلوگرام و پلمب سکه با نام همان مغازه یکسان باشد.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران برای چندمین بار از همه خریداران طلا خواست به هیچ وجه به سمت طلای دست دوم نروند.

یزدانی دلیل این توصیه را وجود طلای های سرقتی و جعلی، وجود کارهای بی اصالت و بدل، مشکلات بهداشتی و پوستی در طلاهای دست دوم و بیکاری و رکود صنعت طلا و جواهر عنوان کرد.

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، نگرانی ها درباره گسترش ویروس جدید کرونا در چین موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا شده است.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز به 1558 دلار رسیده است. ویروس جدید تاکنون جان 17 نفر را در چین گرفته و بیش از 540 نفر تاکنون مبتلا شده اند.

سازمان بهداشت جهانی به زودی درباره اعلام حالت فوق العاده جهانی برای مقابله با این بحران تصمیم گیری خواهد کرد.

این در شرایطی است که سال جدید چینی در پیش است و صدها میلیون نفر در آستانه سال جدید چینی قصد مسافرت های داخلی و خارجی دارند.

شاخص سهام در بازارهای آسیایی در پی نگرانی از ویروس چینی با کاهش روبرو شده است.

کریستین لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا امروز پنجشنبه قصد دارد سیاست های پولی منطقه یورو را مورد بازنگری قرار دهد.

بریتانیا یک گام دیگر به ضرب الاجل 31 ژانویه برای خروج از اتحادیه اروپا نزدیک تر شده است.

انتهای پیام /

طلای جهانی در هفته‌ای که پشت‌سر گذاشت، حدود ۳/ ۰ درصد افت کرد و در نهایت با قیمت ۱۵۵۷ دلاری به کار خود پایان داد. در حالی که اونس به سراشیبی کشیده شده بود؛ شاخص دلار آمریکا نزدیک به ۳/ ۰ درصد تقویت شد و توانست بر اونس طلا، یورو، پوند، ین و یوآن غلبه کند.

جهت روند کوتاه‌مدت طلا
در تازه‌ترین نظرسنجی این هفته کیتکو که از کارشناسان وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریت صورت گرفت، ۱۳ تحلیلگر وال‌استریت در نظرسنجی کیتکو شرکت کرده‌اند که ۱۰ نفر معادل ۷۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای داده‌اند. هیچ تحلیلگری معتقد به کاهش قیمت طلا در روز‌های آینده نبوده و ۳ نفر معادل ۲۳ درصد نیز پیش‌بینی کردند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت.

در نظرسنجی آنلاین از سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت نیز ۸۲۰ نفر شرکت کردند که ۴۷۵ نفر معادل ۵۸ درصد اعلام کردند قیمت طلا افزایش خواهد یافت. ۲۰۸ نفر معادل ۲۵ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و ۱۳۷ نفر معادل ۱۷ درصد اعلام کردند قیمت طلا تغییر نمی‌کند. در نظرسنجی هفته گذشته هر دو گروه به افزایش قیمت طلا رای داده بودند، ولی هیچ گروهی به بالای ۵۰ درصد نرسیده بود. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت تا لحظه اعلام نتایج نظرسنجی به ۱۵۵۷ دلار رسید که نشانگر افت ۳/ ۰ درصدی در این هفته بود.

قیمت طلا در روز ۸ ژانویه در پی تشدید تنش‌های سیاسی و نظامی بین ایران و آمریکا به رکورد هفت ساله خود با قیمت ۱۶۱۳ دلاری رسید، ولی کاهش تنش‌ها موجب شد قیمت طلا بار دیگر با کاهش روبه‌رو شده و تا ۱۵۳۶ دلار نیز افت کند.

شیوع خبر‌های سیاسی در بازار‌های جهانی
روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت‌تاثیر اخبار مختلفی قرار گرفته است. پس از تهدید کره شمالی به خروج کامل از مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای، مقامات آمریکایی از این کشور خواسته‌اند تا به مذاکرات بازگردد. از طرف دیگر احتمال دعوت رئیس‌جمهوری کره جنوبی از رهبر کره‌شمالی برای سفر به سئول، امیدواری‌ها به بازگشت آرامش به شبه جزیره کره را تقویت کرده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی غیرمنتظره، دو شرکت کره‌ای را به اتهام ارسال نیروی کار از کره‌شمالی به کشور‌های خارجی تحریم کرده است.

در حوزه جنگ تجاری پس از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، نخست‌وزیر چین با سفر به واشنگتن فاز نخست توافق تجاری با آمریکا را امضا کرد. این پیمان بخشی از یک توافق بزرگ‌تر خواهد بود که چین را مکلف به افزایش خرید از آمریکا در ازای برداشته شدن بخشی از تعرفه‌های آمریکا بر کالا‌های وارداتی چین می‌کند.

علاوه بر آن آمریکا با کانادا و مکزیک نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریکای‌شمالی موسوم به «نفتا» را امضا کرده است که این پیمان آزاد تجاری، رای موافق کنگره را نیز کسب کرد. از سوی دیگر، اما اختلافات تجاری آمریکا با اروپا مجددا شعله‌ور شده است و پس از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و تحریم پروژه نورد استریم ۲ توسط آمریکا که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش‌های بین اروپا و آمریکا شدت گرفته است. بروز نااطمینانی‌ها دراتمسفر سیاسی اقتصادی جهان می‌تواند عامل رشد فلز زرد شود.

تسنیم/ قیمت هر اونس طلا اوایل امروز تا رقم ۱۵۶۷ دلار و ۱۹ سنت بالا رفت، اما بعدا با اندکی تعدیل و رشد ۰.۳ درصدی نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۱۵۶۵ دلار و ۳۶ سنت رسید.

به گزارش رویترز، در حالی که به دلیل نگرانی از شیوع یک ویروس مرگبار در چین و تنش ها در خاورمیانه سرمایه گذاران به دنبال محلی امن برای سرمایه گذاری می گردند و تجار در انتظار تصمیمات جدید بانک مرکزی ژاپن هستند، قیمت طلا امروز به بالاترین رقم در طی حدود 2 هفته گذشته رسید.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا اوایل امروز تا رقم 1567 دلار و 19 سنت بالا رفت، اما بعدا با اندکی تعدیل و رشد 0.3 درصدی نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 1565 دلار و 36 سنت رسید. قیمت طلا در بازار آمریکا نیز امروز با 0.4 درصد رشد به 1566 دلار رسید.
شیوع یک نوع ویروس جدید کرونا که اکنون به شهرهای بزرگ چین از جمله پکن و شانگهای نیز سرایت کرده و مواردی از آن در کشورهای منطقه نیز مشاهده شده موجب نگرانی سرمایه گذاران و بازارهای مالی شده است.
در همین حال، روز سه شنبه 3 موشک کاتیوشا به سوی منطقه سبز بغداد، محل استقرار ساختمان های دولتی و سفارتخانه های خارجی شلیک شد. 2 موشک در نزدیکی سفارت آمریکا فرود آمده است.
بانک مرکزی ژاپن امروز قرار است سیاست پولی خود را اعلام کند و انتظار می رود سیاست خود را بدون تغییر حفظ کرده و خوش بینی محتاطانه ای را در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی ابراز دارد.
یک مقام صندوق بین المللی پول دیروز گفت، به نظر می رسد که رشد اقتصاد جهانی به کف خود رسیده، اما هیچ نشانه ای از ترمیم اقتصادی دیده نمی شود و ریسک های مختلف از تنش های تجاری گرفته تا شوک های زیست محیطی موجب شده تا چشم انداز اقتصاد جهانی نامطمئن به نظر برسد.